MN HS Football AP Poll 9/11

mnhsfotball

[lin_video src=http://eplayer.clipsyndicate.com/embed/player.js?aspect_ratio=16×9&auto_next=1&auto_start=0&div_id=videoplayer-1378957607&height=360&page_count=5&pf_id=9620&show_title=1&va_id=4318243&width=640&windows=2 service=syndicaster width=640 height=360 div_id=videoplayer-1378957607 type=script]

Class 6A
School Total Points Prv
1. Eden Prairie (7) (2-0) 70 -
2. Minnetonka (3-0) 57 -
3. East Ridge (2-0) 56 -
4. Lakeville North (2-0) 47 -
5. Totino-Grace (2-0) 37 -
6. Maple Grove (2-0) 32 -
7. Wayzata (1-1) 20 -
8. Mounds View (2-0) 17 -
9. Prior Lake (1-1) 16 -
10. Rosemount (1-1) 14 -

Others receiving votes: Stillwater 10, Blaine 3, Cretin-Derham Hall 3, Lakeville South 2, Osseo 1.

Class 5A
School Total Points Prv
1. Owatonna (4) (2-0) 74 -
2. Mankato West (3) (2-0) 70 -
3. Andover (2) (2-0) 52 -
4. Brainerd (2-0) 50 -
5. Bemidji (2-0) 45 -
(tie) Rogers (2-0) 45 -
7. Chaska (2-0) 43 -
8. Mahtomedi (1) (2-0) 41 -
9. Chisago Lakes (2-0) 17 -
10. St. Paul Central (2-0) 16 -

Others receiving votes: Bloomington Jefferson 14, Cambridge-Isanti 13, St. Thomas Academy 13, St. Michael-Albertville 12, Irondale 11, Spring Lake Park 7, Minneapolis Washburn 7, St. Cloud Apollo 7, St. Cloud Tech 5, Faribault 5, Monticello 3.

Class 4A
School Total Points Prv
1. Hutchinson (5) (2-0) 66 -
2. South St. Paul (2-0) 46 -
3. Kasson-Mantorville (2-0) 43 -
4. Benilde-St. Margaret’s (1) (2-0) 41 -
5. Delano (2-0) 38 -
(tie) De La Salle (2-0) 38 -
(tie) Detroit Lakes (1) (2-0) 38 -
8. Becker (1-1) 15 -
9. Byron (2-0) 14 -
10. Waseca (2-0) 12 -

Others receiving votes: Orono 9, Thief River Falls 6, Fridley 6, Cloquet 5, Blake 4, Stewartville 4,

Class 3A
School Total Points Prv
1. Blue Earth Area (5) (2-0) 64 -
2. Rochester Lourdes (2-0) 60 -
3. New London-Spicer (2) (2-0) 56 -
4. Perham (2-0) 47 -
5. Foley (2-0) 33 -
6. Jordan (2-0) 30 -
7. Fairmont (2-0) 27 -
8. St. Peter (2-0) 21 -
9. Tri-City United (2-0) 15 -
10. Belle Plaine Holy Family Academy (2-0) 10 -

Others receiving votes: Duluth Marshall 7, Two Harbors 5, Plainview/Elgin-Millville 5,Minnehaha Academy 2, Annandale 2, Columbia Heights 1.

Class 2A
School Total Points Prv
1. Caledonia (7) (2-0) 70 -
2. Moose Lake Willow River (2-0) 54 -
3. Hawley (2-0) 53 -
4. Osakis (2-0) 39 -
5. Holdingford (2-0) 30 -
(tie) Barnesville (2-0) 30 -
7. Minneota Lincoln HI (2-0) 29 -
8. Luverne (2-0) 20 -
9. Medford (2-0) 13 -
10. Maple Lake (2-0) 12 -

Others receiving votes: Sauk Centre 11, Concordia Academy-Roseville 7, Frazee 5, Jackson County Central 5, Martin County West 4, Paynesville 3.

Class A
School Total Points Prv
1. Mahnomen (7) (2-0) 78 -
2. Dawson-Boyd (2-0) 63 -
3. Atwater-Cosmos-Grove City (2-0) 59 -
4. Sleepy Eye St. Mary’s (2-0) 46 -
5. St. Clair (2-0) 38 -
6. Springfield (2-0) 35 -
7. Barnum (2-0) 29 -
8. Belgrade-Brooten-Elrosa (2-0) 21 -
9. Adrian (2-0) 14 -
10. Blooming Prairie (1) (2-0) 11 -

Others receiving votes: Upsala/Swanville 10, Rushford-Peterson 9, Bethlehem Academy 9, Mayer Lutheran 8, Royalton 4, Wabasso 3, Lake Park-Audubon 2, Braham 1.

Class 9-MAN
School Total Points Prv
1. Clinton-Graceville-Beardsley (8) (2-0) 96 -
2. Grand Meadow (1) (2-0) 83 -
3. Goodridge Grygla-Gatzke (2-0) 53 -
4. Kittson County Central (2-0) 50 -
5. Mountain Lake Area (1) (2-0) 47 -
6. Wheaton Herman-Norcross (2-0) 42 -
(tie) Edgerton Ellsworth (2-0) 42 -
8. Spring Grove (2-0) 33 -
9. Ada-Borup (2-0) 22 -
10. South Ridge (2-0) 21 -

Others receiving votes: Verndale 14, Nicollet 12, Ely 7, Warren-Alvarado-Oslo 6, Onamia 6, Norman County East/Ulen-Hitterdal 4, Westbrook-Walnut Grove 3, Norman County East 3, Floodwood 2, Cass Lake-Bena 2, Lanesboro 1, Kelliher/Northome 1.

blog comments powered by Disqus