Osage vs. CC Wrestling Highlights/Local Scores

IA HS Wrestling

Charles City – 36

Osage – 23

NCC Tourney

3. Clear Lake – 171

5. Algona – 125

6. H-D – 101.5

Lions had three individual champs, Bulldogs had two.

MN HS Wrestling

Albert Lea – 27

Owatonna – 29

HS Boys Basketball

Belmond-Klemme 81, Clarion-Goldfield 56

Caledonia, Minn. 88, Waukon 56

Clayton Ridge, Guttenberg 50, North Linn, Troy Mills 38

Coon Rapids-Bayard 55, Paton-Churdan 45

Epworth, Western Dubuque 62, Dubuque, Hempstead 48

Forest City 80, Algona 70

Grinnell 73, Albia 59

Iowa City, City High 53, Burlington 39

Meskwaki Settlement School 78, Valley Lutheran, Cedar Falls 56

Nashua-Plainfield 63, Hudson 59

New Hampton 86, MFL-Mar-Mac 70

North Cedar, Stanwood 57, Midland, Wyoming 37

Northwood-Kensett 52, CWL, Corwith 32

Sioux City, East 56, Sioux Falls Lincoln, S.D. 55

Southeast Polk 78, Prairie, Cedar Rapids 58

Waterloo, West 55, Decorah 52

West Fork, Sheffield 62, Hampton-Dumont 39

Wilton 63, Bellevue 59

BOYS BASKETBALL

Barnum 72, Legacy Christian 62

Belgrade-Brooten-Elrosa 87, Browerville 62

Bethany Academy 63, Christ’s Household of Faith 61

Blackduck 65, Badger-Greenbush-Middle River 49

Bloomington Jefferson 58, Chaska 50

Braham 73, Melrose 70

Buffalo 89, North Branch 60

Caledonia 88, Waukon, Iowa 56

Crosby-Ironton 89, International Falls 62

Detroit Lakes 64, Little Falls 50

Duluth Denfeld 64, Duluth Marshall 52

Edina 85, Eastview 77

Elk River 64, St. Michael-Albertville 57

Esko 73, Pequot Lakes 38

Fairmont 75, Pipestone 65

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 68, Park Christian (Moorhead) 58

Fertile-Beltrami 73, Win-E-Mac 62

Glenville-Emmons 64, Madelia 63

Hopkins 96, Woodbury 61

Kimball 82, Norwood-Young America 57

Luther, Wis. 72, La Crescent 63

Lyle/Austin Pacelli 53, Rockford 50

Milwaukee Riverside University, Wis. 81, Bloomington Kennedy 61

Minneapolis South 72, Benilde-St. Margaret’s 55

Minneapolis Washburn 82, Richfield 74

Minnehaha Academy 57, St. Paul Central 48

Minneota/Lincoln HI 69, Murray County Central 62

Moorhead 69, Grand Rapids 64

Mountain Lake Area 71, Ellsworth 45

Pierz 72, Staples-Motley 65

Pius XI, Wis. 65, Simley 48

Plainview-Elgin-Millville 69, Chatfield 59

Red Lake 89, Minnesota Transitions 79

Rochester John Marshall 66, Rochester Century 25

Southwest Minnesota Christian 76, Edgerton 37

Southwest Star Concept 81, Adrian 71

St. Francis 86, Rogers 63

St. James Area 72, Luverne 55

St. Thomas Academy 90, Minneapolis Roosevelt 49

Stevens Point, Wis. 76, Lakeville North 58

Tartan 77, Hermantown 53

Thief River Falls 76, Princeton 70

Waubun 56, Norman County East/Ulen-Hitterdal 48

West Lutheran 68, International School 34

Westbrook-Walnut Grove 62, Fulda 45

Willmar 84, Worthington 76

Winona 62, Irondale 47

Yellow Medicine East 75, Renville County West 60

Zimmerman 66, Hibbing 57

Battle Border

Seymour, Wis. 61, Blake 38

Kaukauna Tournament

Byron 47, Waupun, Wis. 42

Kaukauna, Wis. 58, Centennial 52

Pacelli, Wis. 53, Rockford 50

GIRLS BASKETBALL

ADM, Adel 88, West Central Valley, Stuart 49

Ames 60, Cedar Rapids, Kennedy 56

Bellevue 45, Wilton 36

Bettendorf 54, Prairie, Cedar Rapids 48

CAM, Anita 38, Charter Oak-Ute 37

Cascade,Western Dubuque 45, Beckman Catholic, Dyersville 33

Coon Rapids-Bayard 43, Paton-Churdan 35

Crestwood, Cresco 67, Waukon 37

Exira/Elk Horn-Kimballton 52, Ar-We-Va, Westside 48

Garner-Hayfield/Ventura 53, Rockford 35

Hinton 73, Trinity Christian High School 30

Johnston 58, Des Moines, Hoover 44

Lawton-Bronson 73, Dakota Valley, S.D. 71

Meskwaki Settlement School 70, Valley Lutheran, Cedar Falls 13

Mount Pleasant 48, Oskaloosa 14

North Linn, Troy Mills 47, Clayton Ridge, Guttenberg 37

Sioux Central, Sioux Rapids 52, Clay Central-Everly 43

Sioux Falls Lincoln, S.D. 55, Sioux City, East 38

South Winneshiek, Calmar 56, North Fayette Valley 45

Southeast Polk 60, Assumption, Davenport 47

Union Community, LaPorte City 46, Jesup 44

Waterloo, West 46, Cedar Rapids Xavier 28

Waukee 58, Linn-Mar, Marion 52

Woodbine 64, West Harrison, Mondamin 33

GIRLS BASKETBALL

Alexandria 60, Sauk Centre 44

Barnesville 64, Crookston 52

Battle Lake 48, Wheaton/Herman-Norcross 36

Becker 64, North St. Paul 43

Browerville 70, Belgrade-Brooten-Elrosa 64

Christ’s Household of Faith 59, Bethany Academy 11

Concordia Academy 60, Minneapolis Southwest 52

Crosby-Ironton 70, Bemidji 64

Dassel-Cokato 52, Sartell-St. Stephen 38

Fairmont 53, Pipestone 38

Fargo Oak Grove Lutheran, N.D. 61, Park Christian (Moorhead) 30

Faribault 45, New Ulm 39

Granada-Huntley-East Chain 55, Springfield 50

Hawley 44, East Grand Forks 33

Hermantown 45, South St. Paul 41

Hope Academy 57, Cristo Rey Jesuit 56

Hopkins 84, Robbinsdale Cooper 40

Jordan 79, St. Peter 65

Legacy Christian 76, Minneapolis Edison 28

LeRoy-Ostrander 47, Schaeffer Academy 20

Litchfield 48, Minnewaska 44

Mankato Loyola 68, Sleepy Eye St. Mary’s 44

Minneapolis South 61, Richfield 59

New London-Spicer 67, Annandale 63

North Branch 62, Proctor 53

Northfield 56, Rochester Mayo 46

Ortonville 60, Brandon-Evansville 52

Rocori 54, Sauk Rapids-Rice 37

Rogers 73, Duluth East 43

Sacred Heart 75, Kelliher/Northome 45

St. James Area 58, Luverne 37

Waterville-Elysian-Morristown 64, Minnesota Valley Lutheran 42

Zimmerman 93, Mora 36

 

 

blog comments powered by Disqus