Local BB Highlights/Scores 1-28-14

al

 

BOYS BASKETBALL

Algona 85, Eagle Grove 44

Ankeny Centennial 63, Mason City 34

Clear Lake 75, Clarion-Goldfield 36

Forest City 86, Lake Mills 68

Rockford 40, Saint Ansgar 29

Ruthven-Ayrshire 70, CWL, Corwith 24

Waverly-Shell Rock 90, Charles City 36

Webster City 63, Bishop Garrigan 57

West Fork, Sheffield 74, Riceville 23

GIRLS BASKETBALL

Algona 66, Eagle Grove 34

Ankeny Centennial 62, Mason City 47

Central Springs 60, Nashua-Plainfield 58, 3OT

Clear Lake 72, Clarion-Goldfield 29

Forest City 53, Lake Mills 34

Garner-Hayfield/Ventura 43, Osage 39

Iowa Falls-Alden 46, Hampton-Dumont 40

Saint Ansgar 51, Rockford 41

Webster City 55, Bishop Garrigan 53, OT

BOYS BASKETBALL

Ada-Borup 61, Norman County East/Ulen-Hitterdal 49

Albert Lea 55, Owatonna 51

Alden-Conger 47, Glenville-Emmons 45

Apple Valley 104, Lakeville South 62

Austin 73, Mankato West 70, OT

Battle Lake 94, Clinton-Graceville-Beardsley 59

Blake 62, Minnehaha Academy 52

Bloomington Jefferson 60, Eagan 54

Blue Earth Area 63, Lake Crystal-Wellcome Memorial 38

Browerville 78, West Central 65

Buffalo Lake-Hector-Stewart 60, New Ulm Cathedral 54

Byron 66, Kasson-Mantorville 54

Chanhassen 67, Northfield 47

Chatfield 66, Fillmore Central 52

Cretin-Derham Hall 95, White Bear Lake 75

Cristo Rey Jesuit 81, Community of Peace 25

Crookston 52, Dilworth-Glyndon-Felton 48

Dawson-Boyd 81, Minneota/Lincoln HI 76, OT

Delano 63, Hutchinson 61

DeLaSalle 84, Providence Academy 35

East Ridge 71, Park (Cottage Grove) 49

Eastview 82, Burnsville 72

Edina 71, Wayzata 60

Fergus Falls 64, Perham 61

Fertile-Beltrami 95, Mahnomen 50

Fosston 61, Win-E-Mac 59, OT

G-F-W 72, Wabasso 50

Great River 57, Liberty Classical 56

Hayfield 70, Stewartville 56

Heritage Christian Academy 51, Bethany Academy 31

Hillcrest Lutheran 87, Underwood 34

Hills-Beaver Creek 62, Fulda 45

Hope Academy 81, Calvin Christian 39

Hopkins 95, Minnetonka 82

Jackson County Central 68, Windom 59

Janesville-Waldorf-Pemberton 63, Cleveland 50

Janesville-Waldorf-Pemberton 63, Cleveland 50

Kittson County Central 49, Badger-Greenbush-Middle River 42

La Crescent 58, Rochester Lourdes 55

Lake City 66, Goodhue 55

Lake Park-Audubon 39, Norman County West 35

Lakeville North 78, Bloomington Kennedy 71

Lester Prairie/Holy Trinity 76, Legacy Christian 70

Lewiston-Altura 66, Dover-Eyota 54

Litchfield 56, Dassel-Cokato 37

Lyle/Austin Pacelli 82, Schaeffer Academy 74

MACCRAY 83, Lakeview 55

Mankato East 75, Rochester Mayo 68

Mankato Loyola 66, Nicollet 49

Maple River 74, Medford 32

Marshall 65, Redwood Valley 56

Martin County West 74, Minnesota Valley Lutheran 61

Menahga 70, Parkers Prairie 63

Minnesota Academy for the Deaf 84, Shattuck-Saint Mary’s 61

Moorhead 72, Brainerd 61

Mountain Lake Area 64, Westbrook-Walnut Grove 45

Murray County Central 70, Edgerton 37

New London-Spicer 62, Benson 47

New Richland-H-E-G 52, Bethlehem Academy 44

New Ulm 68, Sibley East 61

Northern Freeze 50, Warren-Alvarado-Oslo 49

Orono 76, Mound Westonka 48

Park Christian (Moorhead) 62, Waubun 45

Pelican Rapids 87, Pequot Lakes 67

Pipestone 72, Luverne 68, OT

Plainview-Elgin-Millville 79, Wabasha-Kellogg 42

Red Wing 63, New Prague 46

Rochester John Marshall 89, Faribault 37

Rogers 67, St. Francis 51

Roseau 80, Red Lake County 70

Rosemount 74, Prior Lake 66

Rushford-Peterson 92, Southland 88

Russell-Tyler-Ruthton 79, Kerkhoven-Murdock-Sunburg 26

Shakopee 54, Farmington 29

Simley 51, Mahtomedi 50

Sleepy Eye St. Mary’s 83, Sleepy Eye 59

Southwest Christian (Chaska) 70, West Lutheran 45

Southwest Minnesota Christian 78, Adrian 64

Southwest Star Concept 71, Red Rock Central 54

Springfield 88, Cedar Mountain/Comfrey 79

St. Charles 69, Winona Cotter 53

St. James Area 88, Granada-Huntley-East Chain 72

St. Louis Park 58, Irondale 47

St. Paul Academy 78, St. Anthony 55

St. Thomas Academy 74, Hill-Murray 63

Stillwater 68, Roseville 61

Thief River Falls 76, East Grand Forks 53

Tracy-Milroy-Balaton 73, Lac qui Parle Valley 51

Triton 57, Kenyon-Wanamingo 25

United South Central 74, Randolph 56

Verndale 64, Bertha-Hewitt 54

Walker-Hackensack-Akeley 58, Frazee 46

Waseca 89, Belle Plaine 38

Waterville-Elysian-Morristown 70, Blooming Prairie 40

Wheaton/Herman-Norcross 41, Rosholt, S.D. 36

Winona 50, Rochester Century 48

Woodbury 90, Mounds View 81

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS

Annandale vs. Glencoe-Silver Lake, ppd.

Anoka vs. Eden Prairie, ppd.

Becker vs. Milaca, ppd.

Centennial vs. Champlin Park, ppd.

Central Minnesota Christian vs. Wabasso, ppd.

Cook County vs. Mesabi East, ppd.

Coon Rapids vs. Andover, ppd.

Crosby-Ironton vs. Proctor, ppd.

Deer River vs. Mountain Iron-Buhl, ppd.

Duluth Denfeld vs. Cloquet, ppd.< to Feb 24.

Duluth East vs. Cambridge-Isanti, ppd.

Ely vs. Mesabi Academy, ppd.

Forest Lake vs. Hastings, ppd.< to Jan 29.

Hibbing vs. Greenway, ppd.

Hill City vs. Nashwauk-Keewatin, ccd.

Holdingford vs. Eden Valley-Watkins, ppd.

Kelliher/Northome vs. Littlefork-Big Falls, ppd.< to Feb 17.

Kingsland vs. Caledonia, ppd.

Little Falls vs. Sauk Rapids-Rice, ppd.

Mayer Lutheran vs. Concordia Academy, ppd.

Minneapolis North vs. Breck, ccd.

Minneapolis South vs. Buffalo, ppd.

Minneapolis Washburn vs. St. Paul Highland Park, ppd.

Minnesota Transitions vs. Minneapolis Roosevelt, ppd.

Minnewaska vs. Atwater-Cosmos-Grove City, ppd.

Ogilvie vs. Onamia, ppd.

Osceola, Wis. vs. Chisago Lakes, ppd.

Park Rapids vs. Pine River-Backus, ppd.

Paynesville vs. Montevideo, ppd.

Pierz vs. Belgrade-Brooten-Elrosa, ppd.

Pine Island vs. Cannon Falls, ppd.

Sauk Centre vs. BOLD, ppd.

Sebeka vs. Pillager, ppd.

Spring Lake Park vs. Robbinsdale Cooper, ppd.

St. Paul Central vs. St. Paul Harding, ppd.

Staples-Motley vs. Melrose, ppd.

Tartan vs. South St. Paul, ppd.

Virginia vs. International Falls, ppd.

Waconia vs. Holy Family Catholic, ppd.

Yellow Medicine East vs. Morris Area/Chokia-Alberta, ppd.

GIRLS BASKETBALL

Ada-Borup 60, Red Lake Falls 29

Austin 74, Mankato West 65

Bagley 62, Climax/Fisher 26

Barnesville 71, Breckenridge 47

Battle Lake 45, Ashby 41, OT

Blooming Prairie 51, Waterville-Elysian-Morristown 46

Bloomington Kennedy 89, Lakeville North 69

Chanhassen 60, Northfield 56

Chaska 71, Farmington 57

Chatfield 66, Fillmore Central 45

Christian Life 56, Community of Peace 21

Delano 62, Hutchinson 58

Detroit Lakes 68, Wadena-Deer Creek 37

Dover-Eyota 68, Lewiston-Altura 27

Eagan 67, Bloomington Jefferson 53

Eastview 77, Burnsville 38

Edgerton 57, Hills-Beaver Creek 51

Edina 61, Wayzata 58

Ellsworth 67, Adrian 42

Fergus Falls 77, Staples-Motley 48

Fosston 56, Clearbrook-Gonvick 43

Frazee 66, Waubun 36

Goodhue 75, Lake City 40

Granada-Huntley-East Chain 61, St. Clair 47

Hawley 58, Dilworth-Glyndon-Felton 41

Hayfield 71, Stewartville 36

Heritage Christian Academy 54, Bethany Academy 23

Hope Academy 51, Calvin Christian 45

Hopkins 74, Minnetonka 45

Janesville-Waldorf-Pemberton 57, Alden-Conger 48

Jordan 64, Sibley East 37

Kasson-Mantorville 79, Byron 64

Lake Park-Audubon 39, Norman County West 35

Lakeville South 81, Apple Valley 65

Lester Prairie/Holy Trinity 79, Legacy Christian 63

Lyle/Austin Pacelli 71, LeRoy-Ostrander 19

Mankato Loyola 69, Martin Luther 42

Martin County West 75, Madelia 38

Medford 57, Maple River 38

Minnehaha Academy 60, Blake 39

Minneota/Lincoln HI 70, Yellow Medicine East 14

Moorhead 42, Crookston 26

Mounds View 58, Woodbury 41

Mountain Lake Area 58, Westbrook-Walnut Grove 40

Murray County Central 70, Red Rock Central 68

New London-Spicer 67, Benson 34

New Prague 61, Hill-Murray 47

New Richland-H-E-G 80, Bethlehem Academy 31

New Ulm Cathedral 61, G-F-W 42

New Ulm Cathedral 60, Buffalo Lake-Hector-Stewart 29

Ortonville 67, Clinton-Graceville-Beardsley 62

Owatonna 70, Albert Lea 49

Park (Cottage Grove) 51, East Ridge 40

Pelican Rapids 54, Perham 41

Providence Academy 49, DeLaSalle 42

Rochester Lourdes 49, La Crescent 42

Rochester Mayo 57, Mankato East 47Rosemount 70, Prior Lake 64

Roseville 63, Stillwater 40

Rothsay 48, Underwood 38

Sacred Heart 69, Warren-Alvarado-Oslo 58

Shakopee 58, Holy Angels 34

Shattuck-Saint Mary’s 52, Minnesota Academy for the Deaf 45

Southland 85, Rushford-Peterson 69

Springfield 55, Cedar Mountain/Comfrey 36

St. Anthony 79, St. Paul Academy 46

St. Charles 45, Winona Cotter 41

St. James Area 73, Nicollet 52

Tracy-Milroy-Balaton 48, Russell-Tyler-Ruthton 46

United South Central 57, Randolph 38

Verndale 54, Menahga 21

West Lutheran 55, Southwest Christian (Chaska) 51

Wheaton/Herman-Norcross 50, Hancock 45

White Bear Lake 62, Cretin-Derham Hall 53

Win-E-Mac 74, Red Lake County 23

Windom 55, Jackson County Central 44

Winona 58, Rochester Century 53

blog comments powered by Disqus