IA HS State Cross Country 2016

class-3a-girls-vo

Class 4A Boys Individual

43 Thomas Rowe, 12 16:41.0 Mason City

 

Class 3A Girls Team

PLACE TEAM                POINTS  PLACES OF FINISHERS              AVG. TIME SPREAD

  1 Decorah                 102    5   12   23   28   34   59   77  20:00.7  1:25.5
  2 Pella                   106    6   14   16   29   41   43   52  20:04.7  1:18.8
  3 Charles City            135    1   17   31   40   46   54   88  20:09.3  2:14.3
1. Decorah
    5  Josephine Berlage, 12    19:08.6  
   12  Katie Nimrod, 11         19:47.4  
   23  Jenna Galligan, 11       20:10.8  
   28  Shayla Betts, 9          20:22.5  
   34  Allie Hafner, 11         20:34.0  
   59  Isabel Iverson, 12       21:09.2  
   77  Shania Kelly, 12         21:46.2  
Total Time = 1:40:03.3     Total Places = 102

2. Pella
    6  Tess Roorda, 12          19:29.5  
   14  Kelcey Blommers, 12      19:50.5  
   16  Ciara Buchheit, 12       19:52.1  
   29  Makayla Kruse, 10        20:22.8  
   41  Caroline McMartin, 9     20:48.2  
   43  Annika Pingel, 11        20:50.5  
   52  Payton Phelps, 12        20:57.8  
Total Time = 1:40:23.1     Total Places = 106

3. Charles City
    1  McKayla Cole, 12         18:40.0  
   17  Whitney Martin, 10       19:57.5  
   31  Mackenzy Bilharz, 9      20:28.3  
   40  Sarah Turpen, 12         20:46.2  
   46  Bailey Mitchell, 12      20:54.2  
   54  Alysha Bilharz, 12       21:02.5  
   88  Mariah McKenzie, 10      22:17.1  
Total Time = 1:40:46.2     Total Places = 135 

Class 3A Girls Individual
  2 McKayla Cole, 12 18:40.0 Charles City 
  8 Ellie Friesen, 11 19:10.4 Crestwood, Cresco 
 26 Whitney Martin, 10 19:57.5 Charles City 
 47 Hope Dohlman, 10 20:22.8 Crestwood, Cresco 
 49 Mackenzy Bilharz, 9 20:28.3 Charles City
 66 Sarah Turpen, 12 20:46.2 Charles City 
 73 Bailey Mitchell, 12 20:54.2 Charles City 
 83 Alysha Bilharz, 12 21:02.5 Charles City 
 97 Morgan VanZante, 12 21:19.9 Algona 
122 Mariah McKenzie, 10 22:17.1 Charles City 

Class 3A Boys Individual
36 Michael Mashek, 12 17:08.8 Crestwood, Cresco 
53 Gavin Connell, 9 17:19.8 Charles City
79 Trey Engen, 10 17:35.6 Algona 

Class 2A Girls Individual
 21 Megan Mooberry, 12 20:09.5 Osage 
 44 Mia Knudsen, 9 20:49.3 Osage
 51 Patty Teggatz, 11 21:03.9 Hampton-Dumont 
 52 Madi Johnson, 11 21:04.7 Osage 
 53 Breana Barker, 12 21:05.1 Osage 
114 Makayla Mostek, 9 23:04.9 Osage 
115 Katelyn Moore, 10 23:09.4 Clear Lake 
121 90 Emily Ross, 12 23:21.9 Osage
129 98 Brooke Scharper, 11 24:06.6 Osage 

Class 2A Boys Individual
  2 Reece Smith, 10 16:02.2 Garner-Hayfield-Ventura
  7 Logan Dalbeck, 12 16:39.4 Garner-Hayfield-Ventura
 14 Eric Faught, 10 16:59.2 Clear Lake 
 39 Sam Pedelty, 11 17:32.3 Clear Lake
 52 Ben Huftalin, 12 17:42.4 Osage 
 56 Ray Cataldo, 11 17:49.9 Garner-Hayfield-Ventura
 64 Austin Siegrist, 12 17:56.5 Garner-Hayfield-Ventura
 67 Ike Branstad, 11 17:58.7 Clear Lake 
 79 Grady Hovenga, 11 18:09.2 Forest City 
 83 Grant Dieken, 12 18:12.7 Clear Lake 
 92 Jacob Petersen, 9 18:21.2 Clear Lake 
117 Noan Colby, 10 18:53.1 Clear Lake 
119 Mason Wirtz, 12 19:05.9 Garner-Hayfield-Ventura
126 Dylan Schuchard 19:26.4 Clear Lake 
131 Nathan Larson, 10 19:50.4 Garner-Hayfield-Ventura
139 Derek Brown, 12 20:36.0 Garner-Hayfield-Ventura

Class 1A Girls Individual
  2 Sheridan LaCoste, 11 19:41.0 Rockford 
 10 McKenna Weaver, 10 20:22.6 West Fork, Sheffield 
 20 Chloe Nelson, 9 20:41.9 Newman Catholic
 32 Meghan Sullivan, 12 20:58.5 Newman Catholic
 42 Addy Carlson, 10 21:08.9 Saint Ansgar 
 57 Talia Rowe, 11 21:39.4 West Fork, Sheffield
 66 Caitlyn Juhl, 12 21:54.1 Saint Ansgar 
 90 Rylie Smith, 12 22:38.8 Newman Catholic
 94 Alisa Altman, 11 22:47.4 Bishop Garrigan
101 Maddison Shupe, 12 23:01.3 West Fork, Sheffield
106 Erin Smith, 10 23:26.2 Newman Catholic
114 Aubrea Thompson, 11 23:44.2 Newman Catholic
118 Natalie Scholl, 11 23:54.4 Newman Catholic
122 Kailah Thompson, 9 24:08.0 Newman Catholic
123 Miranda Dixon, 10 24:10.6 West Fork, Sheffield
131 Kennedy Maske, 11 24:36.4 West Fork, Sheffield 
136 Ciara Hansen, 11 25:15.2 West Fork, Sheffield 
140 Rachel Hubka, 9 25:35.3 West Fork, Sheffield 

Class 1A Boys Individual
   1 Riley Bauer, 11 16:09.7 North Union 
  16 Carson Rygh, 9 17:14.2 Lake Mills 
  70 Zach Martinek, 10 18:08.7 West Fork, Sheffield 
  77 Ryan Kenyon, 12 18:17.7 Bishop Garrigan
  81 Connor Schulz, 11 18:21.8 West Fork, Sheffield 
  82 Ellis Regan, 10 18:23.1 Central Springs 
  91 Josh Stevens, 12 18:32.7 West Fork, Sheffield 
 112 Jonah Van Horne, 11 19:13.3 West Fork, Sheffield 
 128 Brett Barkema, 12 19:53.5 West Fork, Sheffield 
129 Austin Larson, 11 20:00.9 West Fork, Sheffield
--- Jacob Hansen, West Fork, Sheffield 


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s