Sports OT (12/9)

KIMT WEB Sports Overtime

 

HS Boys Basketball

Johnston 65, Mason City 43

NICS 52, Independence 49

L-P 53, Hope Lutheran 52

West Fork 48, Newman 43

Rockford 57, N-K 47

Grand Meadow 38, Fillmore Central 58

GHV 64, B-K 28

Cannon Falls 50, Triton 48

Forest City 60, North Iowa 27

West Hancock 61, North Union 47

JM 79, Mayo 45

Sch. Academy 60, Mabel-Canton 53

North Butler 39, St. Ansgar 53

Clear Lake

Charles City 54, Crestwood 32

Clear Lake 75, Algona 74 Final/OT

 

HS GB

West Fork 58, Newman 41

Rockford 43, N-K 32

Hayfield 72, Lake City 46

Crestwood 74, Charles City 35

Clear Lake 46, Algona 43

L-P 70, Hope Lutheran 8

GHV 49, B-K 45

Forest City 50, North Iowa 27

North Union 57, West Hancock 43

Mayo 39, John Marshall 32

A-C 48, MCW 58

Garrigan 72, Eagle Grove 22

Johnston 79, Mason City 42

Lourdes 66, Cannon Falls 26
NAHL

Austin 4, Brookings 2

 

 

BOYS BASKETBALL
North Linn, Troy Mills 103, Cedar Valley Christian School 18

North Scott, Eldridge 69, Assumption, Davenport 57

Prince of Peace Prep, Clinton 53, Springville 48

Stanton 47, East Mills 28

GIRLS BASKETBALL
ADM, Adel 49, Winterset 38

Ames 58, Ankeny 52, OT

Belle Plaine 43, English Valleys, North English 29

Bishop Garrigan 72, Eagle Grove 22

Boone 39, Ballard 25

C-M-B, Baxter 36, Gilbert 35

Carlisle 56, Perry 38

Cedar Rapids Xavier 42, Linn-Mar, Marion 37

Cedar Rapids, Jefferson 60, Cedar Rapids, Kennedy 55

Central Decatur, Leon 55, Southeast Warren, Liberty Center 15

Central Lee, Donnellson 53, Danville 45

Cherokee, Washington 77, Estherville Lincoln Central 47

Clayton Ridge, Guttenberg 50, South Winneshiek, Calmar 30

Clear Lake 46, Algona 43

Dallas Center-Grimes 56, Newton 24

Earlham 56, Ogden 43

Easton Valley 69, Lisbon 30

Eddyville-Blakesburg-Fremont 67, Clarke, Osceola 46

Exira/Elk Horn-Kimballton 83, Woodbine 28

Fairfield 60, Washington 17

Forest City 50, North Iowa, Buffalo Center 27

Fort Dodge 52, Marshalltown 18

Garner-Hayfield/Ventura 49, Belmond-Klemme 45

Grand View Christian 64, Orient-Macksburg 28

Griswold 61, Missouri Valley 50

Harlan 60, Denison-Schleswig 55

Harris-Lake Park 43, Trinity Christian High School 42

Highland, Riverside 51, Louisa-Muscatine 23

Hinton 52, Marcus-Meridian-Cleghorn 40

Indianola 74, Norwalk 28

Kee, Lansing 69, West Central, Maynard 34

LeMars 60, Spencer 43

Logan-Magnolia 67, Riverside, Oakland 18

Lynnville-Sully 57, Montezuma 45

Marquette Catholic, Bellevue 67, Maquoketa Valley, Delhi 50

Mediapolis 59, Lone Tree 52

Monticello 58, North Cedar, Stanwood 55

Mount Ayr 74, Bedford 37

New London 61, West Burlington 37

Newell-Fonda 65, East Sac County 45

North Linn, Troy Mills 70, Cedar Valley Christian School 22

North Polk, Alleman 46, Roland-Story, Story City 25

Panorama, Panora 55, AC/GC 20

Pella 52, Pella Christian 44

Riceville 46, Valley Lutheran, Cedar Falls 31

Rockford 43, Northwood-Kensett 32

Ruthven-Ayrshire 45, South Central Calhoun 43

Sergeant Bluff-Luton 67, Council Bluffs, Abraham Lincoln 45

Seymour 48, Lamoni 41

Sibley-Ocheyedan 58, Boyden-Hull 40

Springville 74, Prince of Peace Prep, Clinton 19

St. Mary’s, Remsen 71, Gehlen Catholic, Le Mars 34

Treynor 67, Underwood 54

Tri-County, Thornburg 51, Iowa Valley, Marengo 33

Waterloo, West 63, Waterloo, East 41

West Central Valley, Stuart 71, Madrid 44

West Fork, Sheffield 58, Newman Catholic, Mason City 41

West Sioux, Hawarden 74, Clay Central-Everly 39

BOYS BASKETBALL
Ada-Borup 52, Bagley 50

Alexandria 84, Little Falls 57

Annandale 54, Howard Lake-Waverly-Winsted 32

Atwater-Cosmos-Grove City 85, Paynesville 56

Breckenridge 65, Perham 62

Buffalo 90, Moorhead 89

Burnsville 73, Chanhassen 57

Canby 78, Minneota 75

Cannon Falls 50, Triton 48

Carlton 51, Cromwell 42

Cedar Mountain/Comfrey 67, Wabasso 51

Central Minnesota Christian 60, Lac qui Parle Valley 25

Clinton-Graceville-Beardsley 81, Battle Lake 53

Coon Rapids 84, White Bear Lake 52

Crookston 66, Warroad 46

Dawson-Boyd 80, Renville County West 52

Detroit Lakes 77, Dilworth-Glyndon-Felton 45

Fairmont 54, Blue Earth Area 41

Faribault 65, Northfield 54

Fillmore Central 58, Grand Meadow 38

G-F-W 62, Sleepy Eye St. Mary’s 53

Glencoe-Silver Lake 65, Hutchinson 50

Goodhue 45, Hayfield 35

Hastings 70, Park (Cottage Grove) 49

Holdingford 94, Foley 81

International Falls 56, Ely 55

Irondale 74, St. Croix Prep 57

Kimball 81, Royalton 43

Lake City 71, Chatfield 53

Lakeview 55, Tracy-Milroy-Balaton 47

Lyle/Austin Pacelli 53, Hope Lutheran 52

Mahtomedi 75, Monticello 61

Mankato Loyola 54, Janesville-Waldorf-Pemberton 49

Maple Grove 68, Rogers 41

McGregor 74, Silver Bay 64

Mounds View 68, Spring Lake Park 56

Mountain Lake Area 73, Heron Lake-Okabena 60

New Life Academy 62, Concordia Academy 21

New Prague 68, Shakopee 54

North Woods 77, Fond du Lac Ojibwe 40

Norwood-Young America 71, Dassel-Cokato 44

Onamia 73, Ogilvie 43

Ortonville 68, Belgrade-Brooten-Elrosa 54

Park Christian (Moorhead) 77, Mahnomen 56

Parkers Prairie 54, Verndale 51

Pine Island 80, Kasson-Mantorville 69

Prairie Seeds Academy 90, Robbinsdale Cooper 82

Providence Academy 70, Rockford 66

Red Rock Central 50, Westbrook-Walnut Grove 36

Red Wing 67, Rochester Century 54

Rochester John Marshall 79, Rochester Mayo 45

Rosemount 66, Benilde-St. Margaret’s 59

Russell-Tyler-Ruthton 74, Yellow Medicine East 33

Sartell-St. Stephen 86, Brainerd 69

Sauk Centre 75, Upsala 50

Schaeffer Academy 60, Mabel-Canton 53

Sleepy Eye 73, Buffalo Lake-Hector-Stewart 37

South Ridge 61, Cherry 32

Southwest Minnesota Christian 71, Edgerton 61

Spring Grove 75, Glenville-Emmons 35

Springfield 82, New Ulm Cathedral 60

St. Croix Lutheran 79, Winnebago Lutheran Academy, Wis. 56

St. Paul Highland Park 69, Fridley 65

Superior, Wis. 60, Proctor 53

Totino-Grace 61, Roseville 52

Virginia 75, Greenway 40

Walker-Hackensack-Akeley 68, Menahga 40

Waterville-Elysian-Morristown 71, United South Central 61

West Central 56, Henning 38

Zumbrota-Mazeppa 50, Bethlehem Academy 40

Duluth East Tournament
Osseo 99, Hermantown 37

Fosston Tournament
Consolation
Win-E-Mac 55, Blackduck 44

Championship
Lake Park-Audubon 58, Fosston 45

Maple River Tournament
First Round
Belle Plaine 72, Maple River 60

Northland Community College Tournament
Second Round
Cass Lake-Bena 77, Fertile-Beltrami 66

Goodridge/Grygla-Gatzke 88, Badger-Greenbush-Middle River 60

Red Lake 61, Stephen-Argyle 53

Red Lake County 74, Clearbrook-Gonvick 65

POSTPONEMENTS AND CANCELLATIONS
Norman County West vs. Larimore, N.D., ppd.

GIRLS BASKETBALL
Ada-Borup 84, Bagley 13

Adrian 38, Mountain Lake Area 26

Albany 59, Mora 17

Annandale 54, Delano 53

Atwater-Cosmos-Grove City 59, Benson 35

Bloomington Jefferson 45, DeLaSalle 42

Burnsville 73, Hastings 70

Byron 70, Triton 40

Canby 67, Lakeview 53

Chisago Lakes 76, Little Falls 59

Clearbrook-Gonvick 66, Nevis 23

Climax/Fisher 48, Lake Park-Audubon 39

Cloquet 62, Crosby-Ironton 44

Cretin-Derham Hall 52, Roseville 49

Dawson-Boyd 75, Ortonville 67

East Central 58, Carlton 55

East Ridge 65, Stillwater 48

Edina 49, Wayzata 37

Eveleth-Gilbert 55, Greenway 20

Fairmont 43, Blue Earth Area 42

Farmington 51, Henry Sibley 40

Fertile-Beltrami 53, Norman County East/Ulen-Hitterdal 34

Fillmore Central 69, Glenville-Emmons 18

Forest Lake 77, Mounds View 58

G-F-W 71, Sleepy Eye St. Mary’s 47

Grand Forks Red River, N.D. 71, Thief River Falls 51

Hayfield 72, Lake City 46

Hopkins 77, Minnetonka 49

Jordan 72, Mayer Lutheran 50

Kimball 53, Dassel-Cokato 28

Kittson County Central 77, Goodridge/Grygla-Gatzke 50

Long Prairie-Grey Eagle 52, Browerville/Eagle Valley 47

Lyle/Austin Pacelli 70, Hope Lutheran 8

Mabel-Canton 61, Rushford-Peterson 43

Mankato Loyola 59, Nicollet 39

Maple Lake 51, Pierz 39

Martin County West 58, Alden-Conger 48

McGregor 62, Silver Bay 24

Menahga 100, Bertha-Hewitt 17

Minneapolis Washburn 36, Minneapolis Southwest 29

Minnehaha Academy 92, Concordia Academy 76

New Ulm 78, LeSueur-Henderson 25

Northfield 51, Faribault 19

Norwood-Young America 74, Sibley East 40

Park Christian (Moorhead) 63, Mahnomen 14

Pine City 61, Braham 44

Pine Island 62, Triton 38

Pine River-Backus 54, Park Rapids 52

Rochester Lourdes 66, Cannon Falls 26

Rochester Mayo 39, Rochester John Marshall 22

Royalton 40, St. John’s Prep 22

Rush City 54, Aitkin 37

Sauk Centre 67, Minnewaska 53

Simley 72, Richfield 43

Springfield 70, New Ulm Cathedral 60

St. Anthony 67, South St. Paul 30

St. Cloud Apollo 69, Bemidji 63

St. Cloud Cathedral 53, Foley 35

St. Croix Lutheran 51, Winnebago Lutheran Academy, Wis. 40

St. Paul Academy 54, St. Paul Humboldt 36

Stephen-Argyle 75, Warren-Alvarado-Oslo 29

Swanville 55, Upsala 51

Tracy-Milroy-Balaton 64, Redwood Valley 32

Tri-City United 61, Belle Plaine 57

Trinity 46, Mounds Park Academy 28

Two Harbors 62, Cook County 35

Visitation 52, St. Paul Harding 50

Walker-Hackensack-Akeley 64, Blackduck 39

Waterville-Elysian-Morristown 48, United South Central 42

Wheaton/Herman-Norcross 80, Sacred Heart 64

White Bear Lake 62, Park (Cottage Grove) 47

Winona 64, Mankato East 51

Woodbury 72, Apple Valley 69

Zumbrota-Mazeppa 52, Bethlehem Academy 43

Martin Luther College Tournament
Minnesota Valley Lutheran 71, West Lutheran 54

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s